מתנה לגיל שנה – רגשות ולימוד דרך משחק

מזל טוב! אם אתם כאן, קוראים את המאמר הזה, זה אומר שתינוק או תינוקת מתוקים שאתם מכירים חוגגים שנה. אולי זה הילד או הילדה שלכם, אולי אלו אחיינים או ילדים של חברים טובים. כך או כך, בחירה של מתנה לגיל שנה היא בחירה מושכלת ורגישה היות ויש בתוכה הרבה מאד אלמנטים ספציפיים.

למה משחק מפתח הוא חשוב?

לא בכדי משחקי ילדות מזכירים לנו זיכרון מתוק כמו סוכריה טעימה שאנחנו נהנים להתענג על הטעם שלה. ולא סתם אנחנו רוצים לשחזר את משחקי הילדות האלו עם הילדים שלנו.

מאז ומתמיד, לכל משחק ומשחק שפיתחו גם בשנים קודמות וגם כיום יש מטרה להתפתחות. כל משחק בא ללמד את הילדים משהו, לפתח להם תכונות שונות. ולתת לנו ההורים או בני המשפחה, או החברים את היכולת ללמוד וליהנות יחד עם הילדים.

משחקים לתינוקות הם חשובים להתפתחות שכלית, רגשית וחברתית. הם עונים עם צורך אינדיבידואלי, תורמים להתפתחות הילדים ומתאימים לשלבים שונים בחייהם.

משחק מאפשר לתינוקות ללמוד, להתפתח ולחקור. ולמעשה, בשנתיים הראשונות שלהם הם לומדים להכיר את העולם באמצעות הפעלת חושים, ותנועה.

את רמות המשחק של הילדים אפשר לחלק לפרמטרים שונים:

 • חידוד חושים

המשחק מחדד חושים ומאפשר לילדים לחקור את העולם. הילדים מקבלים את כל מה שהם צריכים לדעת על ריח, על מראות, על צלילים ועל טעמים. כמו כן, המשחקים מפתחים את השרירים ומאפשרים שליטה מוטורית מלאה במגוון של סיטואציות.

 • הכרה והבדלה

הכרת תכונות של חומרים וחפצים, והבדלה של השונה. פיתוח מיומנויות, חוקים פיזיקליים, פיתוח דמיון והסקת מסקנות.

 • רגש

המשחקים מאפשרים לילדים גם להביע רגשות ממקום התבטאות עצמית ושליטה. הבעת הרגש מלמדת את הילדים להתמודד בסיטואציות שונות ולפתח סוגים שונים של רגשות.

 • משחקים בחברה

המשחק מאפשר לילדים לשחק עם אחרים, ולתרגל ניהול משא ומתן, יחסי גומלין, התפשרות, עקשנות ועוד.

איזה משחקים מתאימים לגיל שנה?

בשנה הראשונה לחייו, התינוק נמצא בשלב האוראלי ובודק באמצעות כפות ידיו כל חפץ שהוא אוחז בו. לכן יש להקפיד על הבטיחות ולוודא שהגדלים של הצעצועים לא מסוכנים, שאין חלקים מתפרקים וקטנטנים ושלמעשה, כל צעצוע מותאם לשלב זה.

צעצועים מלווים במוזיקה הם נפלאים לשלב הזה, ובכלל, כל עוד יש מוזיקה ברקע זה תמיד תורם להתפתחות. מוביילים, פעמונים, רעשנים, ספרונים עם תמונות מצפצפות וכל דבר שמגרה את חושי התינוק או התינוקת המתוקים.

בשלב זה, לילדים כבר יכולת התניידות גבוהה אך הם לא מודעים לסכנות. זה השלב שהכי צריך להקפיד על כללי הבטיחות בין אם אתם בבית, ובין אם מחוץ לבית.

מתנה לגיל שנה המתאימה מבחינת צורכי משחק תהיה מתנה שבה יש אופציה לפיתוח הקואורדינציה, המוטוריקה, חקירת האובייקט והקוגניציה.

משחקים שיכולים להתאים לגיל זה הם לרוב:

 • משחקי השחלות
 • משחקי בנייה
 • מגדלי טבעות
 • מגדלי קוביות
 • פאזלים מעץ, גדולים עם שניים או שלושה חלקים
 • ספרים מקרטון
 • כדורים מגומי או ספוג להתמסרות
 • קופסאות עם פתחים בצורות וגדלים שונים
 • משחקי משיכה, לחיצה או סיבוב
 • משחקי מים
 • משחקים לארגז חול

זה השלב שבו התינוק או התינוקת הופכים לעצמאיים יותר ומפתחים גם את היכולת לשחק לבד. לשלב הזה יש חשיבות גבוהה מאד. ועד כמה שאתם רוצים לשחק עם הילדים צריך כן לתת להם את הזמן שלהם ללמוד ולהתפתח.

ובכל זאת, איך כן משחקים יחד עם הילדים בגיל שנה?

 • משחקי דמיון

למשחקי דמיון יש יתרונות רבים. ילדים בגיל שנה נהנים ממשחקי דמיון מפתחים כמו ביגוד מגוון, תחפושות, כובעים, נעליים וכל מה שלדעתכם יכול להיות מצחיק. זה הרגע ללמד את הילדים קצת משחק וליהנות מ’נדמה לי’. לשחק איתם, להוביל אותם, ולפתח להם את הדמיון ביחד עמכם. ולא תאמינו, גם הגדולים נהנים ממשחקי הדמיון.

 • תיאטרון בובות ביתי

יש לכם בובות תיאטרון שקניתם ולא השתמשתם בהם? אין לכם? יש גם יכולות אלתור בבית. אם יש בובות, זה נהדר. תוכלו ליצור תיאטרון בובות עם שירים שהילדים ואתם מכירים. היעזרו גם בגרביים בצבעים חדים, ציירו לגרביים או הדביקו פרצופים. העניקו חיים לבובות התיאטרון שיש בבית. והכי חשוב, שמרו על קשר עין עם הילדים. השירה, שפת הגוף שלכם, המילים הפשוטות בתיאטרון. והשיח עם הילדים תוך כדי מפתחים את הדמיון ולא רק, מפתחים יכולות קוגנטיביות. ובכלל, יצירתיות היא ברכה.

 • התעמלות משותפת

אתם בטח מכירים את הסרטונים הויראליים המצחיקים האלו שבהם רואים הורים רוקדים ומתעמלים עם הילדים שלהם? זה לא רק ויראלי. זאת המציאות. תוכלו גם אתם לעשות את הפעולה הזאת ולאפשר לילדים ליהנות עמכם בפעילות איכותית. אתם רק צריכים ללמד את הילדים באמצעות הרמה עם הידיים ובתנועות חלקות ועדינות. כמובן שיש לשמור על בטיחות מרובה בפעילות הזאת. כך אתם בעצם מפתחים לילדים את שיווי המשקל.

ללא שום ספק, התפתחות הילדים הוא תהליך אישי לכל ילד וילדה, וכדי שנוכל להעניק לילדים את כל מה שצריכים בין אם זו מתנה לגיל שנה בעלת תכונות התפתחותיות. ובין אם זה לימוד תוך כדי תנועה, אנחנו צריכים לנסות ולהבין בגובה העיניים מה ימצה את פוטנציאל הילדים.

הפעילות, המשחק, וההתנהלות צריכים להתאים לשלבי ההתפתחות השונים. ברוב הפעמים לא מדובר בפעולות מורכבות מדי. אלא כל מה שצריך זאת סבלנות, היכולת לבחור את הכלים המתאימים, לשמור היטב על הבטיחות. וכמובן אהבה ללא תנאים.

X
To top
צור קשר

  שאלת אבטחה,


  מחפשים מדיניות משלוחים?

  מדיניות המשלוחים וההחזרות של כל ספק, בלחיצה על הקישור:

  מדיניות משלוחים והחזרות אשר מופיע בכל דף מוצר


  לדף שאלות ותשובות, לחצו כאן