מה יכול להיחשב כרשלנות צוות רפואי בהריון?

מה יכול להיחשב כרשלנות צוות רפואי בהריון?

תקופת ההיריון היא אחת התקופות המרגשות עבור זוגות צעירים. יחד עם זאת תקופה זו רצופה בבדיקות ומלווה בחששות, ולצוות הרפואי אשר נבחר ללוות את האישה ההרה לאורך התהליך, יש חשיבות ומשמעות אמיתית. ישנם מקרים, בהם הטיפול של הצוות הרפואי אינו סביר וכתוצאה מכך נגרם נזק לאישה או ליילוד. במקרים אחרים, יכולים להיות פגמים או מומים אשר לא אובחנו בזמן, או לא שלא אובחנו בכלל. כל אלו ועוד יכולים להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

אילו מקרים יוגדרו כרשלנות רפואית? ומה מהווה עילה לתביעה? ריכזנו עבורכם את הפרטים החשובים.

מהי רשלנות רפואית בהריון?

ישנם סוגים שונים של רשלנות רפואית, רשלנות רפואית בהריון היא אחד מהם. לאורך תקופת ההיריון מלווים את האישה ההרה צוותים רפואיים לטובת מעקב הריון ובדיקות שונות שיבטיחו שתקופת ההיריון תעבור בשלום, תוך שמבטיחים את בריאותם של האם והעובר. במסגרת ההיריון על האישה לבצע שלל בדיקות, חלקן נכללות בסל הבריאות בעוד שאחרות מבוצעות באופן פרטי. הגורמים הרפואיים נדרשים להפנות את האישה לכל הבדיקות שעליה לבצע בהתאם למצבה, כל שכן לפנות לייעוץ רפואי בעת הצורך. בנוסף, עליהם לפענח את הבדיקות השונות, לעדכן את האישה בתוצאות ולהפנות לבדיקות נוספות כנדרש. לבסוף, יש ליידע את האישה בכל מידע רלוונטי ולעדכן אותה בבדיקות שניתן לבצע באופן פרטי כדי שתקבל החלטה מושכלת ותבחר אם לבצע אותן או לא.

ישנם מקרים בהם כל התהליך הזה מתנהל על הצד הטוב ביותר, בעוד שבמצבים אחרים הטיפול הרפואי שאותו מקבלת האישה אינו סביר בהשוואה לסטנדרט, מה שיכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות ומגוונת, החל בביצוע הבדיקה עצמה או פענוח התוצאות, דרך בעיות שלא אותרו, או לא אותרו בזמן, ועד אי הפניה לבדיקות או ייעוץ או היעדר מידע על בדיקות שונות. רשלנות בטיפול מכל סוג עשויה להוביל לנזקים, הן לאישה ההרה והן לעובר ובמקרה הזה, ייתכן שתתקיים עילה לתביעת רשלנות רפואית בהריון.

מה החוק אומר?

על פי החוק, מקרים שיוגדרו כרשלנות רפואית אלו מקרים שחורגים מגדר הסביר, כלומר שבנסיבות הקיימות הצוות הרפואי לא פעל בהתאם לסטנדרט הרפואי הסביר, ועל כן נגרם או שלא התגלה, נזק לאישה או לעובר. במקרה של רשלנות חובת ההוכחה חלה על התביעה, ועל כן יש להוכיח שהתקיימה רשלנות של הצוות הרפואי, שנגרם נזק לעובר או לאישה ההרה ושישנו קשר בין הרשלנות לבין הנזק.

ישנם סוגים שונים של מקרים אשר עשויים להיחשב כרשלנות, לרבות:

 • אי הפניית האישה ההרה לבדיקה
 • אי מתן הסבר על חשיבותה של בדיקה מסוימת
 • אי מתן הנחיות התנהלות בזמן ההיריון
 • אי מתן מידע בנוגע לבדיקות שיש לבצע
 • רשלנות בביצוע הבדיקות
 • רשלנות בתיעוד ובפענוח הבדיקה
 • רשלנות בהתייחסות לממצאי הבדיקה
 • רשלנות באבחון תסמונת או מום
 • העדר אבחון של הריון בסיכון
 • אי השגחה או היעדר מעקב אחר הריון בסיכון

ישנם עוד מקרים רבים שבהם קיימת עילת רשלנות, לכן תמיד מומלץ לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין רשלנות רפואית על מנת לראות את התמונה הגדולה ולבחון את נסיבות המקרה שלכם.

סוגים שונים של תביעות רשלנות

ישנם סוגים שונים של מקרי רשלנות רפואית כמו למשל רשלנות בהריון שהובילה לפגיעה בתינוק. תחת קטגוריה זו יהיו תביעות על רשלנות בהריון שנגרמו כתוצאה מכך שהצוות הרפואי לא איבחן, או שלא אבחן בזמן, בעיות אצל האם ההרה כמו למשל רעלת הריון או מצוקה עוברית, מה שהוביל לפגיעה בתינוק ובמקרים רבים לנכות. אילו בעיות אלו היו מאובחנות ניתן היה למנוע אותן. תביעות אלו מוגשות בשמו של הילוד. ישנם סוגים נוספים של רשלנות כמו רשלנות בהריון שגרמה למוות של העובר, רשלנות מסוג הולדה בעוולה שמתייחסת למקרים בהם לא אובחנו מומים או פגמים אצל התינוק, או שלא אובחנו בזמן, וכן הלאה.

אם כן, ישנם מקרים שונים של רשלנות רפואית ולכל מקרה יש את הנסיבות הספציפיות שלו. באחוז ניכר מהמקרים, הנתבעים יכולים להיות בית החולים, קופת החולים, מרכז רפואי פרטי, הרופא שביצע את הטיפול או הבדיקה או כל גורם רפואי אחר שביצע את מעקב ההיריון או את הבדיקה האמורה.

בשורה התחתונה,

רשלנות רפואית יכולה להתקיים לאורך שלבי ההיריון השונים, על ידי הצוות המטפל, כאשר כתוצאה מכך עלול להיגרם נזק בלתי הפיך לאם ולתינוק. במידה וקיימת עילה לתביעה, וניתן להוכיח כי ישנו קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין מקרה הרשלנות, כן ניתן להגיש תביעה ולקבל פיצוי. לכן רצוי לפנות לעורך דין רשלנות רפואית ויפה שעה אחת קודם, על מנת לקבל ייעוץ משפטי, לבחון את נסיבות המקרה ולקבל חוות דעת מקצועית.

תמיד כדאי לפנות למשרד עורכי דין אשר בקיא ברזי החוק והפסיקה ובעל ניסיון רב בהגשת תביעות רשלנות רפואית בהריון על מנת לבדוק באם ישנה עילה לתביעה, להעריך את הסיכויים שלכם ולמצות את כל הזכויות שמגיעות לכם על פי חוק.

קרדיט תמונה pexels

X
To top
צור קשר

  שאלת אבטחה,


  מחפשים מדיניות משלוחים?

  מדיניות המשלוחים וההחזרות של כל ספק, בלחיצה על הקישור:

  מדיניות משלוחים והחזרות אשר מופיע בכל דף מוצר


  לדף שאלות ותשובות, לחצו כאן